Wiele osób nieustannie poszukuje motywacji rozumianej jako bodziec do tego, by zabrać się do pracy czy zmienić coś w swoim życiu. Handlowcy często proszą o motywacyjnego kopniaka czy też inną zachętę, która sprawi, że podwoją swoje wysiłki, by zrealizować cel. Pracownicy proszą o podwyżkę, która ma ich zmotywować, szefowie też twierdzą, że jednym z najlepszych czynników motywacyjnych są pieniądze. Niestety takie myślenie to błąd. Dlaczego?

 

 

Motywacji nie można kupić ani nagle odszukać. To nie jest przedmiot, który leży gdzieś w ukryciu i który można znaleźć, odkurzyć i włączyć jak urządzenie. To tak nie działa. Motywację można, a nawet trzeba w sobie wyrobić. Jeśli nam się to uda, możemy dokonać naprawdę wielkich rzeczy. Czym więc jest motywacja i z czego się składa?

Elementy motywacji

Gdy dana osoba wewnętrznie odczuwa nieodpartą siłę, która pozwala jej wykonywać jakąś czynność bez względu na to, w jakim jest stanie psychofizycznym oraz bez względu na okoliczności, jakie ją spotykają, wówczas faktycznie możemy uznać, że jest zmotywowana. Wyróżniamy 3 elementy motywacji:

  1. Kierunek (co osoba chce zrobić?).
  2. Wysiłek (jak bardzo stara się, żeby to zrobić?).
  3. Wytrwałość (jak długo stara się to zrobić).

Motywacja to rozpoczęcie, a następnie kierowanie i podtrzymywanie aktywności skierowanej na określony cel tak długo, aż zostanie on w pełni osiągnięty. To stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą.

Więcej na: https://www.sprzedaz-24.pl/artykul/psychologia-sprzedazy,co-cie-motywuje

 Pozdrawiam Kris!